Proč miniovečky?

Jednou z charakteristických vlastností Quessantských ovcí je jejich velká přizpůsobivost k pastevnímu chovu. Pastva je pro ně v letním období základním krmivem a jejich biologické vlastnosti jim umožňují nalézat si dostatek potravy i na takových pastvinách, které mohou jiné druhy hospodářských zvířat využít jen omezeně. V literatuře se uvádí, že z 810 druhů rostlin využívaných zvířaty ovce konzumují jejich nejširší spektrum, přijímají asi 520 druhů ( skot 460 a koně 416 druhů).

Vzhledem k anatomické stavbě trávícího ústrojí mohou ve srovnání s ostatními zvířaty lépe trávit slámu, průměrné seno i starší pastevní porost.

Ovce mají rozštěpený horní pysk, který jim umožňuje pást i velmi nízké porosty, které jiné druhy zvířat nespasou. Z tohoto důvodu se mohou ovce na jaře pást o 1 – 1,5 měsíce dříve.
V neposlední řadě musím upozornit na ovčí hnůj, který má velmi praktický význam. Snadno a bez ekologických potíží se skladuje. Ovčí hnůj je velmi vhodný k přímému hnojení okopanin a zahradních kultur.

Toto vše jsou důvody, proč jsme se rozhodli pořídit si ovečky. Při hledání vhodného plemene jsme se rozhodli pro Quessantské ovce. Velkou roli při rozhodování hrál jejich vzhled a velikost. Tím si nás maximálně získaly. Pokaždé , když k nám přijde návštěva s dětmi, jsou děti velmi nadšené. Důležité je, že vzhledem k malé výšce ovcí se jich nebojí. Toto plemeno je velmi přátelské. Člověka po příjezdu přivítají a při prácích na zahradě nám neustále dělají společnost.

Dále k našemu rozhodnutí napomohl i fakt, že toto plemeno je zvyklé na tvrdé podmínky. Což se nám časem opravdu potvrdilo. Jedná se o živé sekačky.

Naše zadní zahrada, která nyní patří ovcím, pro nás byla noční můrou. Po posekání jsme vždy museli řešit, jak naložit s trávou.

Na zahradě máme také ovocné stromy. Vždy jsme museli likvidovat spadaná jablka, švestky, hrušky. Dnes se toto spadané ovoce stalo velkou pochoutkou pro naše ovečky. Tím zabraňují přežívání a množení různých parazitů, plísní a hnilob v zahnívajících plodech a následné opětovné napadení zdravého ovoce příští rok.

Ještě jednou bych chtěla vyzdvihnout nenáročnost tohoto plemene. Od jara do podzimu jim stačí pouze pastva, voda a minerální liz. V zimě místo pastvy mají seno. Bahnicím dáváme po porodu na přilepšenou šrot. Občas nějaký ten pamlsek v podobě jablíčka nebo mrkve.

naše zahrada dříve a naše zahrada na podzim